იხილეთ ჩემი გაკვეთილისგეგმები
გაკვეთილის თემა
|
რა არის კოროზია
|
||||||||||||||||
საგანი
|
ქიმია
|
||||||||||||||||
მასწავლებელი
|
მარიამ გოგინაშვილი
|
||||||||||||||||
სწავლების საფეხური
|
საბაზო IX-კლასი
|
||||||||||||||||
გაკვეთილის ხანგრძლივობა
|
40წთ
|
||||||||||||||||
მოსწავლეთა პროფილი
|
30 მოსწავლე
|
||||||||||||||||
განსაკუთრებული საჭიროებების მქონე მოსწავლე
|
არ არის
|
||||||||||||||||
გაკვეთილის მიზანი და
|
ქიმ.IX.6. მოსწავლეს შეუძლია მეტალთა აქტიურობის მწკრივის გამოყენება.
მიზანი:მოსწავლეები შეძლონ
გამოიყენონ კოროზიის განსაზღვრის ცნება ყოველჯერზე დაასახელონ
კოროზიის სახეები,
, განსაზღვრონ კოროზიაზე მოქმედი ფაქტორები და დაიმსჯელონ მასთან ბრძოლის ხერხებზე
შედეგები
მოსწავლე შეძლებს მოიყვანოს კოროზიის მაგალითები ყოველდღიური ცხოვრებიდან, განიხილავს კოროზიის მოვლენას მეტალთა კონკრეტული წყვილის მაგალითზე , იმსჯელებს კოროზიაზე მოქმედ ფაქტორებზე და მასთან ბრძოლის ხერხებზე
|
||||||||||||||||
გაკვეთილის მსვლელობა
|
გაკვეთილის
მსვლელობა:
გაკვეთილის დასაწყისში
მოსწავლეები საკლასო ოთახში შემოსვლის დროს სხდებიან ჯგუფებში.შექმნილია
თანამშრომლობითი ჯგუფები (კლასი დაყოფილია
5 ჯგუფად, რომელიც შედგება ექვსი წევრისგან).
გაკვეთილის დასაწისში ვალაგებთ მერხებზე შეფასების რუბრიკებს
გაკვეთილის თემისა და მიზნის გაცნობა
I საორგანიზაციო საკითხები
I (3 წთ.)
· მისალმება გაკვეთილის მიზნის და თემის გაცნობა
· შეფასების ფორმებისა და კრიტერიუმების გაცნობა
აქტივობა1. გონებრივი იერიში (2წთ)
მიზანი
მოსწავლეებმა გააცნობიერონ, რომ ყოფა ცხოვრება დაკავშირებულია კოროზიასთან, დაუკავშირონ თეორიული ცოდნა პრაქტიკულ ცხოვრებას
ტექსტს უყვება მასწავლებელი
კუნძული როდოსი ხმელთაშუა ზღვაში მდებარეობს.
ძვ.
წ-აღ-ით მესამე საუკუნეში იგი საშინელ ალყას გადაურჩა.
მადლიერების ნიშნად
ხალხმა ქალაქში მზის ღმერთის
ჰელიოსის ქანდაკება
ააგო.
32 მეტრიანი კოლოსი ნაწილებისაგან ააწყვეს
. ბრინჯაოს მრგვალი ფორმის ნაწილებს მთლიანად ასხამდნენ.
დიდ დეტალებს კი რკინის ჩარჩოზე
ბრინჯაოს ფურცლებს შემოკვრის
გზით ამზადებდნენ.
ლეგენდის თანახმად
რამდენიმე წელიწადში ქანდაკებას ბზარი გაუჩნდა,
რის გამოც მისმა შემქმნელმა
თავი მოიკლა.
ბზარის გაჩენიდან
60 წლის შემდეგ ქანდაკება მუხლებში გადატყდა და დაიმსხვრა.
მიზეზად მიწისძვრა დაასახელეს.
აქტივობა 2. კითხვა პასუხი(5 წთ
)მოსწავლეებს ვეკითხები
1) ჩამოთვალეთ მიზეზები, რას შეიძლებოდა გამოეწვია ქანდაკების მსხვრევა -
გარემოს, ჰავას, მიწისძვრას თუ სხვა რამე მიზეზს?
2) დაიმსხვრეოდა თუ არა ქანდაკება, მიწისძვრა რომ არ ყოფილიყო?
3)ბზარი რატომ გაუჩნდა მიწისძვრის გარეშე
4,იყო თუ არა მთავარი მიზეზი სინესტე?რა ემარტება რკინის მილებს სინესტისაგან?
5) თქვენი აზრით რა არის კოროზია?
6.რა პირობებში ხდება კოროზია?
აქტივობა 3 სიღრმისეული წვდომა . მინილექცია 10წთ)
მიზანი
რომ მოსწავლეებმა გააცნობიერონ „რა არის კოროზია და რამდენი სახის
კოროზია არსებობს. მოსწავლეებს ვაცნობ მოკლედ თუ
„რა არის კოროზია და რამდენი სახის
კოროზია არსებობს“
ვაკონკრეტებ კოროზიის სახეებს
:
1) ქიმიური
2) ელექტროქიმიური და
ვაძლევ განმარტებას თითოეულზე და ვსვავ
კითხვას
.რომელი მეტალი განიცდის კოროზიას ადვილად,
რომელი
- არა;განსაზღვრისათვის
ვუხსნი მოსწავლეებს რომუნდა გამოიყენონ მეტალთა აქტიურობის რიგი
თითოეულ ჯგუფს ვაძლევ კი თხვებს
1.დაასახელეთ ორი ისეთი მეტალი
ა) რომელიც დაიცავს რკინას კოროზიისგან
ბ)დააჩქარებს რკინას კოროზიისგან
2)მეტალთა მწრივიდან რომელი მათგანი დაიჟანგება უფრო სწრაფად ა )Fe-Zn .ბ)Fe-Cu .გ)Fe-Sn
3)მანქანის მილი საიდანაც გამონაბოლქვი გამოდის დროთა განმავლობაში იწვებაკოროზიის
გამო ახსენით ამ მოვლენის არსი
4)რატომ არ იჟანგება საუკუნეთა მანძილზეკუტუბიის სვეტიინდოეთშირომელიც სუფთა
რკინისგანაა დამზადებული
5)რატომ მქრქალდება ვერცხლის ნივთები დროთა მანძილზე
აქტივობა4. სადემონსტრაციო ცდების შედეგების განხილვა, ჯგუფური მუშაობა . (10წთ
მიზანი
რომ მოსწავლეებმა გააცნობიერონ ფაქტები
და დაინახონ კოროზიის მოვლენა იმსჯელონ და წარმოადგინონ არგუმენტები კოროზიის მიზეზებზე
მოსწავლეთა მონაწილეობით წინასწარ დაყენებული გვქონდა
ცდები
დაკვირვებისათვის. აღებული იყო 5 სინჯარა.
პირველ,
მეორე,
მეხუთე სინჟარაში ჩაშვებულია
მხოლოდ რკინის ლურსმანი.
მესამეში რკინის ლურსმანს შემოხვეული აქვს
სპილენძის მავთული,
მეოთხეში ლურსმანს შემოხვეული აქვს ალუმინის მავთული.
პირველი სინჯარა ბოლომდე გავსებულია წყლით,
მომდევნო სამი კი
-სუფრის მარილის ხსნარით.
მეხუთე სინჯარაში სუფრის მარილის ხსნართან
ერთად ჩასხმულია ნატრიუმის ჰიდროქსიდის
ხსნარი.
ხუთივე ჩაპირქვავებულია
ცალ-ცალკე
ჭურჭელში,
რომელთაგან თითოეულში წინასწარაა ჩასხმული ის სითხე,
რომელიც მოცემულ სინჯარაშია. ამის შემდეგ ხუთივე სინჯარაში
მოთავსებული რკინის ლურსმანი აღმოჩნდა ჟანგბადისა და
წყლის გარემოში ცალკე ან
ამა თუ იმ მეტალთან ან წყალში გახსნილ ნივთიერებასთან ერთად.მოსწავლეებს
ვაძლევ დავალებას
თითოეულ
ჯგუფს გევალებათ წარმოადგინოთ
ფაქტი, არგუმენტი,
დასკვნა, გაანალიზოთ ცდის შედეგი
და გამოყოთ
ფაქტები და
არგუმენტები. იმ სინჯარის მიხედვით რომელიც შეგხვდათ, ჯგუფის წევრებმა აირჩიეთ თქვენთვის სასურველი პრეზენტატორი,
რომელიც გააკრავს საკუთარი ჯგუფის
ნაშრომს კედელზე
და გააკეთებს
შესრულებული დავალების მოკლე პრეზენტაციას.
პრეზენტაციისთვის ჯგუფის ყველა პრეზენტატორს ეძლევა დრო
2 წუთი.
თითიეული ჯგუფი წარმოადგენს
თითო სინჯარის მაგალითს და დასკვნას გააკეთებს
აქტივობა5. (5წთ) კითხვა-პასუხი, დასკვნების გაკეთება
მიზანი
ვუბრუნდები როდოსის კოლოსის შემთხვევას და ვსვამ შეკითხვებს
1. რა იყო ქანდაკების დამსხვრევის ნამდვილი მიზეზი?
2. რა შეცდომა დაუშვა მოქანდაკემ?
3.
რომელი მეტალების შეხებამ გამოიწვია კოროზია?
4. რა როლი შეასრულა ნესტიანმა ჰავამ
ქანდაკების დამსხვრევაში
აქტივობა6 საშინაო დავალება . (3წთ)
მოიძიეთ ინფორმაცია, რატომ არ იმსხვრევა დღევანდელი ბრინჯაოს ქანდაკებები?
1.
აქტივობა 7-მოსწავლეების შეფასება:2წთ
2.
მიზანი შეძლოს შედეგებზე გასვლა და ამის საფუძველზე მომდევნო
გაკვეთილის დაგეგმვა
3.
მასწავლებელი განმავითარებელი შეფასების რუბრიკის გამოყენებით აფასებს ჯგუფების მუშაობას,ხოლო ჯგუფების პრეზენტატორებს კი ქულებით პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკის გამოყენებით.
მოსწავლეები ავსებენ სქემას გაკვეთილის მიმდინარეობისას
გაკვეთილის დასრულების შემდეგ გადავხედავ მოსწავლეთა პასუხებს, რაც დამეხმარება მოსწალეთა საჭიროებების დადგენაში. გავითვალიწინებ მომდევნო გაკვეთილის დაგეგმვაში
4.
5.
|
||||||||||||||||
საკლასო მენეჯმენტი/ საგანმანათლებლო რესურსები
|
სამოტივაციო ტექსტი, სახელმძღვანელო, 5 სინჯარა,
5 რკინის ლურსმანი, სპილენძის მავთული
, თუთიის ფირფიტა, წყალი, სუფრის მარილი,
ნატრიუმის ჰიდროქსიდის ხსნარი,
5 ქიმიური ჭიქა, მეტალთა აქტიურობის მწკრივი
|
||||||||||||||||
შეფასება
|
განმსაზღვრელი და განმავითარებელი შეფასების რუბრიკები
|
შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმი
|
1–4
|
5–6
|
7–8
|
9-10
|
მოსწავლემ იცის
მეტალებისკოროზიის გამომწვევიმიზეზები
|
ცუდად ერკვევაკოროზიის არსში,არ იცის კოროზიის გამომწვევი მი ზეზები
|
ნაწილობრივ ერკვევაკოროზიის არსში
|
იცის კოროზიის გამომწვევიმიზეზები და მოყავს კოროზიის მაგალითები მცირეხარვეზებით
|
სრულად ერკვევა კოროზიის არსში
|
იცის კოროზიის დროს მიმდინარე ქიმიური რეაქციები
|
არ იცის კოროზიისდროს მიმდინარე ქიმიური რეაქციები
|
საუბრობს, მაგრამ ვერ წერს კოროზიის დროს მიმდინარე რეაქციებს
|
წერს საჭირო რეაქციებს,უშვებსშეცდომებს
|
წერს კოროზიის დროს მიმდინარე რეაქციებს,ცდებიდანაკეთებს სწორ დასკვნებს.
|
გაცნობიერებულიაქვს კოროზიისშედეგები და იცისმისი თავიდანაცილების ხერხები
|
არ იცის კოროზიისთავიდან აცილებისხერხები
|
საუბრობს კოროზიისზიანისშესახებ,მაგრამ არიცის მისი ტავიდანაცილება
|
არასრულად იცისკოროზიის მავნეშედეგები და მისითავიდან აცილებისგზები
|
სრულყოფილადაყალიბებსკოროზიის მავნეშედეგებს და მისითავიდან აცილებისხერხებს
|
პრეზენტაცია
წარმოდგენა
|
მსჯელობ ისას იყენებს შესაბამის ტერმინოლოგიას
|
2
|
ცოდნა
|
ცოდნას
იყენებს მიზნობრივად
|
2
|
საუბარი
|
საუბრობს
დარწმუნებით წარმოდგენილი საკითხია გასაგებია
|
2
|
დასკვნის
გაკეთება
|
აკეთებს
დასკვნას ლოგიკურად
|
2
|
აუდიტორიასთან
კონტაქტი
|
ფლობს აუდიტორიას იცავს დროის
ლიმიტს აქვს კარგი კომუნიკაციის უნარი
|
2
|
ჯგუფური მუშაობის რუბრიკა
კრიტერიუმები
|
ძალიან
კარგი
9-10
|
საშუალოზე
მაღალი 7-8
|
საშუალო
5-6
|
დაბალი
-1-4
|
ჯგუფის
მიერ სამუშაოს მიზნის გააზრება
|
ჯგუფმა
სამუშაო მიზანი კარგად გააცნობიერა
|
ჯგუფმა
სამუშაო მიზანი გააცნობიერა
|
ჯგუფმა
სამუშაო მიზანი ნაწილობრივ გააცნობიერა
|
ჯგუფმა
სამუშაო მიზანი კარგად ვერ გააცნობიერა
|
ჯგუფის
მიერ სამუშაოს ორგანიზება
|
სამუშაო
კარგად ორგანიზებული იყო, ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები სწორად და თანაბრად
გადანაწილდა
|
სამუშაო
ორგანიზებული იყო, ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები არათანაბრად გადანაწილდა
|
სამუშაო
ნაწილობრივ იყო ორგანიზებული, ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები არათანაბრად
გადანაწილდა
|
სამუშაო
არ იყო ორგანიზებული, ჯგუფის წევრებს შორის ფუნქციები არ გადანაწილებულა
|
ურთიერთქმედებისა
და აზრთა გაზიარების უნარი
|
გააჩნიათ
საუკეთესო ურთიერთქმედებისა და აზრთა გაზიარების უნარი
|
საკმარისად
გააჩნიათ ურთიერთქმედებისა და აზრთა გაზიარების უნარი
|
ნაწილობრივ
გააჩნიათ ურთიერთქმედებისა და აზრთა გაზიარების უნარი
|
არ
გააჩნიათ მოსმენისა და აზრთა გაზიარების უნარი
|
დროის
ლიმიტი
|
საუკეთესოდ
იცავენ დროის ლიმიტს
|
საკმარისად
იცავენ დროის ლიმიტს
|
უჭირთ
დროის ლიმიტის დაცვა
|
ვერ
იცავენ დროის ლიმიტს
|
თანამშრომლობა
|
ჯგუფის
ყველა წევრი იყო აქტიური და სამუშაო ნაყოფიერი, ჯგუფის წევრებს შორის იყო
პოზიტიური და საქმიანი ურთიერთობები
|
ჯგუფის
თითქმის ყველა წევრი იყო აქტიური და სამუშაო ნაყოფიერი, ჯგუფის წევრებს
შორის ძირითადადპოზიტიური და საქმიანი ურთიერთობები იყო
|
მხოლოდ
ერთიორი მოსწავლე აქტიურობდა, ჯგუფის აქტიურ წევრებსა და პასიურ წევრებსშორის
ზოგჯერ ურთიერთობები იძაბებოდა
|
ჯგუფის
წევრები არ აქტიურობდნენ, ჯგუფის წევრებს შორის არ შეინიშნებოდა თანამშრომლობითი
გარემო
|
No comments:
Post a Comment