მასწავლებელი:მარიამ გოგინაშვილი
|
|||||||
საგანი: ქიმია
|
კლასი: 8
|
||||||
თემა: წარმოდგენა მარილებზე
|
დრო:40 ......... წუთი.
|
||||||
მოსწავლეთა პროფილი: 25 მოსწავლე
განსაკუთრებელი საჭიროებების მქონე მოსწავლე: 0
|
|||||||
:გაკვეთილის მიზანი:მოსწავლეები შეძლებენ გამოიყენონ მარილების განსაზღვრის ცნება ფორმულების ჩასაწერად. დაასახელონ სხვადასხვა მჟავეების შესაბამისი მარილები, დაინახონ, განსაზღვრონ და აღმოაჩინონ ნეიტრალიზაციის რეაქციის არსი, იმსჯელონ ნეიტრალიზაციის რეაქციის არსზე
|
|||||||
ეროვნული საწავლო გეგმის სტანდარტი:
ქიმ.VIII.9.
მოსწავლეს შეუძლია არაორგანულ ნაერთთა ძირითადი კლასების დახასიათება
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლეებიშეძლებენ
1.განსაზღვრონ მარილების ცნება.შედგენილობა და
დასახელების წესი
2.შეადგინონ და
დაასახელონ სხვადასხვა მჟავეების შესაბამისი მარილების ფორმულები
3.დაინახონ, განსაზღვრონ და აღმოაჩინონ ნეიტრალიზაციის რეაქციის არსი.
4.იმსჯელონ
ნეიტრალიზაციის რეაქციის არსზე
4.
|
|||||||
საჭირო წინარე ცოდნა მოსწავლე ერთმანეთისგან ასხვავებს ოქსიდებს, მჟავებს,
ფუძეებს
(ტუტეებს) და მარილებს,
|
|||||||
შეფასება და თვითშეფასება:
გამოვიყენებ წინასწარ მომზადებულ განმსაზღვრელი და განმავითარებელი შეფასების რუბრიკას.სქემას
|
|||||||
სასწავლო მასალა და რესურსები:
რესურსები: "სქემები, დაფა, ცარცი, სამუშაო რვეულები, ფორმატის ფურცლები. ბიურეტი. შტატივი. კოლბა. მჟავა, ტუტე. ინდიკატორი
|
|||||||
გაკვეთილის თემისა და მიზნის გაცნობა
1.
გაკვეთილის დასაწისში მასწავლებელი
გააცნობს გაკვეთილის თემას და მიზანს
გაკვეთილის მსვლელობა:
I საორგანიზაციო საკითხები I (3 წთ.)
· მისალმება. სიის ამოკითხვა. გაკვეთილის მიზნის და თემის გაცნობა.
· შეფასების ფორმებისა და კრიტერიუმების
გაცნობა.
აქტივობა#1კითხვა-პასუხი (5წთ)
გონებრივი იერიში
კლასის ცოდნის შემოწმება ხდება კითხვების დახმარებით .
მოსწავლეებს ვუსვავ კითხვებს: გავიხსენოთ რას ეწოდება მარილები?
როგორ განვასხვავოთ მარილი მჟავისაგან?
რა აქვთ საერთო რა აქვთ განმასხვავებელი?
მიზანი ამ შეკითხვების დახმარებით
ხდება კლასის ცოდნის შემოწმება მარილების შესახებ
აქტივობა #2 წინარე ცოდნის აქტივიზება. ჯგუფური
მუშაობა.
( წერა
მაგიდის გარშემო )(15წთ)
ჯგუფებში ვირჩევთ პრეზენტატორს, ვისაც გადავცემთ არჩეულ ბარათს ( კარბონატებს სულფატებს, ნიტრატებს, ფოსფატებს)
მასწავლებელი ჯგუფებს
სათითაოდ აძლევს ფორმატსა და ფერად მარკერებს.შემდეგ კი აძლევს ინსტრუქციას: თითოეულ
ჯგუფს გევალებათ წარმოადგინოთ პრეზენტაცია მარილებზე, ჯგუფის შიგნით ვატრიალებთ ფორმატს, სადაც ყველა წევრმა უნდა ჩამოწეროს თითო ფორმულა მარილის, თან მიაწეროს სახელწოდება. უკვე დაწერილ ფორმულას აღარ ვიმეორებთ .
ჯგუფებს ევალებათ, შეადგინონ მარილების
ფორმულები. რითაც მოწმდება მოსწავლეთა უნარები, თუ რამდენად
სწორად ადგენენ ვალენტობის მიხედვით
ფორმულებს, თუ რამდენად სწორად ასახელებენ სახელწოდებას,
ვამოწმებ. ყველა ჩართულია თუ არა მუშაობაში შემდეგ ვაძლევ ინსტრუქციას:
ჯგუფის
წევრებმა აირჩიეთ თქვენთვის
სასურველი პრეზენტატორი, რომელიც გააკრავს საკუთარი ჯგუფის ნაშრომს
კედელზე და გააკეთებს შესრულებული დავალების მოკლე პრეზენტაციას.
· პრეზენტაციისთვის
ჯგუფის ყველა პრეზენტატორს ეძლევა დრო 2 წუთი.
მიზანი
მოსწავლეები შეადგენენ
მარილების ფორმულებს მოწმდება მოსწავლეთა უნარები, თუ რამდენად სწორად
ადგენენ ფორმულებს თუ რამდენად სწორად ასახელებენ მარილების სახელწოდებას, მოსწავლეები ავლენენ მარილების ფორმულების ჩაწერის წესს და წაკითხვის წესს
აქტივობა (3). მინი ლექცია (8წთ)ნეიტრალიზაციის რეაქციის არსში გარკვევა
ვატარებ მინი ლექციას, რომელშიც მოსწავლეებს ვამზადებ ნეიტრალიზაციის რეაქციის არსში გასარკვევად,მოსწავლეებს შევახსენებ უსაფრთხოების წესებს , თუ როგორ უნდა მოიქცნენ შემთხვევით მჟავის ან ტუტის კანზე მოხვედრისას.
ვატარებ ქიმიურ ცდას : კოლბაში ნატრიუმის ტუტის ხსნარია, რომელსაც ვამატებ 1-2 წვეთ
ინდიკატორს . შეფერილ ხსნარს კი წვეთწვეთობით ვუ მატებ ბიურეტიდან მარილმჟავას ხსნარს გაუფერულებამდე. მოსწავლეების დახმარებით იწერება რეაქციის ტოლობა დაფაზე
:
NaOH + HCl--> NaCl +H2O განვმარტავთ ნეიტრალიზაციის რეაქციას.
ყურადღებას ვამახვილებ იმაზე, რომ ცდისას რთული ნივთიერების შემადგენელი ნაწილები მიმოიცვლებიან, რის შედაგადაც მიიღება მარილი და წყალი. ამ რეაქციას ნეიტრალიზაციის რეაქცია ეწოდება.
მიზანი დააკვირდებიან,
და აღწერენ,
ამ რექციის.დაკვირვების
საფუძველზე მოსწავლეები გააკეთებენ დასკვნას რას ეწოდება ნეიტრალიზაციის რეაქცია
.აქტივობა4. მიღებული ცოდნის განმტკიცება გააზრება ( 5წთ)
კლასს ვუსვავ კითხვებს
1.რა არის აუცილებელი პირობა რომ მოხდეს ნეიტრალიზაციის რეაქცია?
3.რას ეწოდება ნეიტრალიზაციის რეაქცია?
2. 4.რატომ გაუფერულდა ხსნარი?
3. 5.რა
რეაგენტები უნდა მქონდეს რომ მოხდეს ნეიტრალიზაციის რეაქცია?
4. 6.რა
პროდუქტებს ვიღებთ ნეიტრალიზაციის რეაქციის დროს?
5.
ბავშვები
პასუხობენ კითხვებს
6.
მიზანი განსაზღვრავენ მჟავასა და ტუტეს შორის კავშირს. გააანალიზებენ, იმსჯელებენ და ანალიზის საფუძველზე,
გამოიტანენ დასკვნებს , თუ რას ეწოდება და როგორ წარიმართება ნეიტრალიზაციის რეაქცია. რა არის აუცილებელი, რომ მოხდეს ნეიტრალიზაციის რეაქცია და გაეცნობიან მარილის მიღების ერთერთ ხერხს.
7.
.აქტივობა5 -მოსწავლეების შეფასება:3წთ
მასწავლებელი განმავითარებელი შეფასების რუბრიკის გამოყენებით აფასებს ჯგუფების მუშაობას,
ხოლო ჯგუფების პრეზენტატორებს კი ქულებით
პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკის გამოყენებით.
საშინაო დავალება3: წთ დაწერეთ 5 ნეიტრალიზაციის რეაქცია
მოსწავლეები ავსებენ სქემას გაკვეთილის მიმდინარეობისას
გაკვეთილის დასრულების შემდეგ გადავხედავ მოსწავლეთა პასუხებს, რაც დამეხმარება მოსწალეთა საჭიროებების დადგენაში. გავითვალიწინებ მომდევნო გაკვეთილის დაგეგმვაში
|
პრეზენტაცია
1
|
მსჯელობ ისას იყენებს შესაბამისტერმინოლოგიას
|
2
|
2
|
ცოდნას
იყენებს მიზნობრივად
|
2
|
3
|
არ
სცილდება შინაარსის ფარგლებს
|
2
|
4
|
აკეთებს
დასკვნას
|
2
|
5
|
ფლობს აუდიტორიას
იცავს დროის ლიმიტს
|
2
|
მოსწავლის შეფასების რუბრიკა
კრიტერიუმი
|
არადამაკმაყოფილებელი
(1—4) ქულა
|
დამაკმაყოფილებელი
(5—6) ქულა
|
კარგი
(7-8ქულა)
|
ძალიან კარგი
(9-10ქულა)
|
მოსწავლე
განსაზღვრავს
მარილების ცნებას
იყენებს ფორმულების შესადგენად
|
განმარტავავს მარილების ცნებას
მაგრამ ვერ იყენებს
ფორმულების შესადგენად
|
აღწერს
მარილების შდგენილობას მაგრამ ვერ იყენებს
ფორმულების შესადგენად
|
აღწერს
მარილების შედგენილობას ცდილობს გამოიყენოს
ფორმულების შესადგენად,
მაგრამ ზოგჯერ
უშვებს შეცდომებს
|
აღწერს
მარილების შედგენილობას ადეკვატურად
იყენებს ფორმულების შესადგენად
|
გაკვეთილზე ჩართულობის შეფასების რუბრიკა
1-4
|
5-6
|
7-8
|
9-10
|
|
აქტიური
მონაწილეობა
|
არ არის
ჩართული
|
პერიოდულად
ერთვება,
|
აქტიურია,
მაგრამ მნიშვნელოვანი წვლილი ვერ შეაქვს
|
აქტიურია, და შეაქვს დიდი წვლილი
|
აზრების დამოუკიდებლად
გამოთქმა
|
ვერ
გამოთქვამს საკუთარ აზრს
|
იშვიათად
გამოთქვამს საკუთარ აზრებს
|
გამოთქვამს
საკუთარ აზრებს, მაგრამ ზოგჯერ აკლია დამაჯერებლობა
|
ყველა
საკითხზე აქვს საკუთარი აზრი, დამაჯერებელი, არგუმენტირებული
|
კონცენტრირება
სამუშაოზე
|
ვერ
ახერხებს კონცენტრირებას
|
ცდილობს
კონცენტრირებას,
|
ძირითადად
კონცენტრირებულია სამუშაოზე
|
მთელი გაკვეთილის განმავლობაში კონცენტრირებულია
სამუშაოზე
|
სხვისი აზრების მოსმენა
და პატივისცემა
|
არ უსმენს
სხვების აზრებს, და აწყვეტინებს
|
ყოველთვის
არ უსმენს სხვების აზრებს ან უსმენს, მაგრამ ხშირად ეფანტება გონება
|
უსმენს
სხვების აზრებს და ცდილობა იყოს კორექტული
|
ყურადღებით
ისმენს სხვების აზრებს, აანალიზებს და კორექტულია
|
ვიცოდი
|
გავიგე
|
მინდა ვიცოდე
|
|
|
|
No comments:
Post a Comment